TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B29JA
MS27466T25B29JA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B29JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS27466T25B29JA.pdf
Availability of MS27466T25B29JA
QUANTITY
MS27466T25B29JA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B29JA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B29JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B29JA
Related LinksMS27466, MS27466T25B29JA Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B29JA Details Description
Related parts for MS27466T25B29JA
RES SMD 22.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
ADAPTER PICMICRO DIP40/PLCC84 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.4V SOP4 datasheet.pdf
ATTENUATOR 7DB 50 OHM 0805 SMD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG SLATE 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
DSUB 25C3 M PCB 50OHM T datasheet.pdf