Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B35BC
MS27466T25B35BC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B35BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 128POS WALL MT SCK
Datasheet Download
MS27466T25B35BC.pdf
Availability of MS27466T25B35BC
QUANTITY
MS27466T25B35BC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B35BC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B35BC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B35BC
Related LinksMS27466, MS27466T25B35BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B35BC Details Description
Related parts for MS27466T25B35BC
RES 9.1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 56-SSOP datasheet.pdf
CONNECTING CABLE 2M W/CONNECTOR datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 689TEPBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
RES 75 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN CIRCULAR PLUG 4 POS SMD datasheet.pdf