Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B43PA
MS27466T25B43PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B43PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 43POS WALL MT W/PINS
Datasheet Download
MS27466T25B43PA.pdf
Availability of MS27466T25B43PA
QUANTITY
MS27466T25B43PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B43PA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B43PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B43PA
Related LinksMS27466, MS27466T25B43PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B43PA Details Description
Related parts for MS27466T25B43PA
IC FPGA 160 I/O 208HQFP datasheet.pdf
IC OSC SINGLE TIMER 500KHZ 8DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 17POS 2.54MM datasheet.pdf
TRANSFORMER GENERAL PURPOSE datasheet.pdf
CGRID VT SLOTTED HDR 30SAU 18POS datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 574 I/O 1152FCBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 2" datasheet.pdf