Amphenol Aerospace Operations MS27466T25B46SB
MS27466T25B46SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B46SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 46POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B46SB.pdf
Availability of MS27466T25B46SB
QUANTITY
MS27466T25B46SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B46SB
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B46SB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions46 (44 + 2 Coax)
Shell Size - Insert25-46
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B46SB
Related LinksMS27466, MS27466T25B46SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25B46SB Details Description
Related parts for MS27466T25B46SB
OSCILL SCOPE PROBE 200M OHM 2KV datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 6V 2CR5 datasheet.pdf