Souriau Connection Technology MS27466T25B61SAL
MS27466T25B61SAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B61SAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 61POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27466T25B61SAL.pdf
Availability of MS27466T25B61SAL
QUANTITY
MS27466T25B61SAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B61SAL
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B61SAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B61SAL
Related LinksMS27466T, MS27466T25B61SAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25B61SAL Details Description
Related parts for MS27466T25B61SAL
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
BIT SLOTTED 1.5MM 1.1" datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ/PROG 0.2A SOT26 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER LOW SIDE QUAD POWERSO3 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
2.0 WTB PLG HSG ASSY RA 11CKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf