TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25B61SB-LC
MS27466T25B61SB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25B61SB-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS27466T25B61SB-LC.pdf
Availability of MS27466T25B61SB-LC
QUANTITY
MS27466T25B61SB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25B61SB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25B61SB-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25B61SB-LC
Related LinksMS27466T2, MS27466T25B61SB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25B61SB-LC Details Description
Related parts for MS27466T25B61SB-LC
CONN RECPT 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN RCPT MIX-TEK 6POS datasheet.pdf