Souriau Connection Technology MS27466T25F24SA
MS27466T25F24SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25F24SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25F24SA.pdf
Availability of MS27466T25F24SA
QUANTITY
MS27466T25F24SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25F24SA
Internal Part NumberEIS-MS27466T25F24SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25F24SA
Related LinksMS27466, MS27466T25F24SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466T25F24SA Details Description
Related parts for MS27466T25F24SA
TEST POINT PC COMPACT SMT datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
RES 92 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2HV+1LV SKT datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 1HV(15KV) SKT datasheet.pdf
BLZP 5.00/22/270LH SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X17.78MM T766 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
1"X60YD BULK datasheet.pdf