TE Connectivity Deutsch Connectors MS27466T25F29AC
MS27466T25F29AC picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25F29AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 29POS PIN
Datasheet Download
MS27466T25F29AC.pdf
Availability of MS27466T25F29AC
QUANTITY
MS27466T25F29AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25F29AC
Internal Part NumberEIS-MS27466T25F29AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25F29AC
Related LinksMS27466, MS27466T25F29AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27466T25F29AC Details Description
Related parts for MS27466T25F29AC
IC DRIVER CLK PLL 160MHZ 28-PLCC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 15POS GOLD PCB datasheet.pdf
IC FPGA 448 I/O 668FCBGA datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLASTIC RED 10/PACK datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 20POS datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
25P F CRIMP BODY 4-40 INSERTS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf