Amphenol Aerospace Operations MS27466T25F35SD
MS27466T25F35SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27466T25F35SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466T25F35SD.pdf
Availability of MS27466T25F35SD
QUANTITY
MS27466T25F35SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466T25F35SD
Internal Part NumberEIS-MS27466T25F35SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions128
Shell Size - Insert25-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466T25F35SD
Related LinksMS27466, MS27466T25F35SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466T25F35SD Details Description
Related parts for MS27466T25F35SD
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VIDEO AMP 2.5V LP 6-UDFN datasheet.pdf
RELAY CONTACTOR SPST 500A 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 23.2K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
UMY10-3630 SAFETY MAT 10M datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP CER 62PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf