Amphenol Aerospace Operations MS27467E15B15SA
MS27467E15B15SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E15B15SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E15B15SA.pdf
Availability of MS27467E15B15SA
QUANTITY
MS27467E15B15SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E15B15SA
Internal Part NumberEIS-MS27467E15B15SA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E15B15SA
Related LinksMS27467, MS27467E15B15SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E15B15SA Details Description
Related parts for MS27467E15B15SA
RES 3.3 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485/422 28-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 10V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 50V SCREW datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 150W datasheet.pdf
RES 10 OHM 7W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
LTEK SIL SOCKET ASSY 30AWG datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK SMT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf