Amphenol Aerospace Operations MS27467E15F19SC
MS27467E15F19SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E15F19SC
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E15F19SC.pdf
Availability of MS27467E15F19SC
QUANTITY
MS27467E15F19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E15F19SC
Internal Part NumberEIS-MS27467E15F19SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E15F19SC
Related LinksMS27467, MS27467E15F19SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E15F19SC Details Description
Related parts for MS27467E15F19SC
CAP POLYMER 15UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
IC MPU M680X0 25MHZ 114PGA datasheet.pdf
IC NVSRAM 16KBIT 100NS 24EDIP datasheet.pdf
CBS LOCKING "L" TYPE 7/16" datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20TSSOP datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf