Amphenol Aerospace Operations MS27467E17A35S
MS27467E17A35S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E17A35S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E17A35S.pdf
Availability of MS27467E17A35S
QUANTITY
MS27467E17A35S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E17A35S
Internal Part NumberEIS-MS27467E17A35S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E17A35S
Related LinksMS27467, MS27467E17A35S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E17A35S Details Description
Related parts for MS27467E17A35S
CONN HEADER VERT 2MM 24POS 30AU datasheet.pdf
CONN SOCKET 15.5 AWG CRIMP SIVER datasheet.pdf
IC CLK SYNTH FOR DLP SYS 20TSSOP datasheet.pdf
RES 21 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
DIE UNIT RECT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC HALL SENSOR DGTL SW TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf