Amphenol Aerospace Operations MS27467E21F16PB
MS27467E21F16PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E21F16PB
Brief Description
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E21F16PB.pdf
Availability of MS27467E21F16PB
QUANTITY
MS27467E21F16PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E21F16PB
Internal Part NumberEIS-MS27467E21F16PB
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E21F16PB
Related LinksMS27467, MS27467E21F16PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E21F16PB Details Description
Related parts for MS27467E21F16PB
IC OPAMP VFB 50MHZ 8SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 7.5MM datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR SPST/NC W/WIRES datasheet.pdf
LED SPACER SQUARE T-1 3/4 3/8" datasheet.pdf
CONN SPRING 15POS SNGL .430 SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W 4525 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A SMB datasheet.pdf
CONN R/A BKWAY HDR TIN 16POS datasheet.pdf
IC EEPROM I2C BUS 64KBIT 8SSOP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V X7T 0603 datasheet.pdf