Amphenol Aerospace Operations MS27467E25A29PA
MS27467E25A29PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25A29PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 29POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E25A29PA.pdf
Availability of MS27467E25A29PA
QUANTITY
MS27467E25A29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25A29PA
Internal Part NumberEIS-MS27467E25A29PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25A29PA
Related LinksMS27467, MS27467E25A29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25A29PA Details Description
Related parts for MS27467E25A29PA
CONN FFC BOTTOM 18POS 0.80MM R/A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOP datasheet.pdf
CAP CER 56PF 150V 0605 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 9W STER 48-TQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 15A 125V datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X8R 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CABLE TIE STANDARD:NYL BLACK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 50POS HL LOW P datasheet.pdf