Amphenol Aerospace Operations MS27467E25A43PB
MS27467E25A43PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25A43PB
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E25A43PB.pdf
Availability of MS27467E25A43PB
QUANTITY
MS27467E25A43PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25A43PB
Internal Part NumberEIS-MS27467E25A43PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25A43PB
Related LinksMS27467, MS27467E25A43PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25A43PB Details Description
Related parts for MS27467E25A43PB
IC ADC 12BIT 25MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
C/A 12FIB SM MPO-MPO datasheet.pdf
BOX PLSTC OFF WHT 5.71"LX4.13"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
RES 450 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES SMD 29.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.4A 330 MOHM SMD datasheet.pdf