Amphenol Aerospace Operations MS27467E25A61PB
MS27467E25A61PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25A61PB
Brief Description
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467E25A61PB.pdf
Availability of MS27467E25A61PB
QUANTITY
MS27467E25A61PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25A61PB
Internal Part NumberEIS-MS27467E25A61PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert25-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25A61PB
Related LinksMS27467, MS27467E25A61PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25A61PB Details Description
Related parts for MS27467E25A61PB
RES SMD 32.4 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LENS 20MM SERIES MED OPTIC 15DEG datasheet.pdf
RES SMD 18.2KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1.3 OHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 18M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0091UF 5% 630VDC AXIA datasheet.pdf