Amphenol Aerospace Operations MS27467E25B19AA
MS27467E25B19AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25B19AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467E25B19AA.pdf
Availability of MS27467E25B19AA
QUANTITY
MS27467E25B19AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25B19AA
Internal Part NumberEIS-MS27467E25B19AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25B19AA
Related LinksMS27467, MS27467E25B19AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25B19AA Details Description
Related parts for MS27467E25B19AA
IC FLASH 256KBIT 150NS 32PLCC datasheet.pdf
RELAY SSR 25A 480VAC AC OUT PCB datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH OPTIC MU 1X2 850/1310NM datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 30ppm 18pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf