Amphenol Aerospace Operations MS27467E25B19AA
MS27467E25B19AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25B19AA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467E25B19AA.pdf
Availability of MS27467E25B19AA
QUANTITY
MS27467E25B19AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25B19AA
Internal Part NumberEIS-MS27467E25B19AA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25B19AA
Related LinksMS27467, MS27467E25B19AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25B19AA Details Description
Related parts for MS27467E25B19AA
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONDITIONER SGNL DINRAIL MNT RTD datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS STR LONG LATCH datasheet.pdf
CAP CER 0.039UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 24A PQFN56 datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf