Amphenol Aerospace Operations MS27467E25B19BA
MS27467E25B19BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25B19BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467E25B19BA.pdf
Availability of MS27467E25B19BA
QUANTITY
MS27467E25B19BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25B19BA
Internal Part NumberEIS-MS27467E25B19BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert25-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25B19BA
Related LinksMS27467, MS27467E25B19BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25B19BA Details Description
Related parts for MS27467E25B19BA
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OUTLET NEMA5-15R SCREW MNT DUPLX datasheet.pdf
POWER STRIP 8OUT 12'CORD datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X NEU WHT 4000K 6SMD datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC BATT CHRGR LI-ION/POL 28TQFN datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf