Amphenol Aerospace Operations MS27467E25B29B
MS27467E25B29B picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25B29B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 29POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467E25B29B.pdf
Availability of MS27467E25B29B
QUANTITY
MS27467E25B29B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25B29B
Internal Part NumberEIS-MS27467E25B29B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25B29B
Related LinksMS27467, MS27467E25B29B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25B29B Details Description
Related parts for MS27467E25B29B
AC/DC CONVERTER 24V 40W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.1A SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 125MSPS 100-TQFP datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 1.82M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMC datasheet.pdf
KEB1 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
MNT .19" DIA 0.2" MAX WIDTH WHIT datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf