Amphenol Aerospace Operations MS27467E25F24S
MS27467E25F24S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25F24S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E25F24S.pdf
Availability of MS27467E25F24S
QUANTITY
MS27467E25F24S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25F24S
Internal Part NumberEIS-MS27467E25F24S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25F24S
Related LinksMS27467, MS27467E25F24S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25F24S Details Description
Related parts for MS27467E25F24S
IC DAC 12BIT W/BUFF MULT 20-PLCC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
FILTER HIGH PRFORMNCE 115/250VAC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 1.21M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS SKT datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 26POS datasheet.pdf
IC DISPLAY DRIVER 45V 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 2.7A 22.1 MOHM datasheet.pdf
REGULATOR PRM 48V OUT 400W SMD datasheet.pdf