Amphenol Aerospace Operations MS27467E25F43SC
MS27467E25F43SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467E25F43SC
Brief Description
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467E25F43SC.pdf
Availability of MS27467E25F43SC
QUANTITY
MS27467E25F43SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467E25F43SC
Internal Part NumberEIS-MS27467E25F43SC
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions43
Shell Size - Insert25-43
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467E25F43SC
Related LinksMS27467, MS27467E25F43SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467E25F43SC Details Description
Related parts for MS27467E25F43SC
IC OPAMP CFA 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 19POS 1MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf