Amphenol Aerospace Operations MS27467P15B18PBLC
MS27467P15B18PBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P15B18PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467P15B18PBLC.pdf
Availability of MS27467P15B18PBLC
QUANTITY
MS27467P15B18PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P15B18PBLC
Internal Part NumberEIS-MS27467P15B18PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress Protection-
FeaturesPotted, Shielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P15B18PBLC
Related LinksMS27467P, MS27467P15B18PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P15B18PBLC Details Description
Related parts for MS27467P15B18PBLC
IC SW REG CNTRLR SYNC 1.9V 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 30 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ6 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 1.5KV X7R 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf