Amphenol Aerospace Operations MS27467P15B35SA
MS27467P15B35SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467P15B35SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467P15B35SA.pdf
Availability of MS27467P15B35SA
QUANTITY
MS27467P15B35SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467P15B35SA
Internal Part NumberEIS-MS27467P15B35SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesPotted, Shielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467P15B35SA
Related LinksMS27467, MS27467P15B35SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467P15B35SA Details Description
Related parts for MS27467P15B35SA
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 7W 2% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO201 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 300V TO-94 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
OSC XO 2.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf