Amphenol Aerospace Operations MS27467T11B35BC
MS27467T11B35BC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T11B35BC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 13POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T11B35BC.pdf
Availability of MS27467T11B35BC
QUANTITY
MS27467T11B35BC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T11B35BC
Internal Part NumberEIS-MS27467T11B35BC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T11B35BC
Related LinksMS27467, MS27467T11B35BC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T11B35BC Details Description
Related parts for MS27467T11B35BC
CAP MICA 27PF 5% 100V 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 16PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZHV6 PG21 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 122.88MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
55A PRIMARY/DUAL 8/ L datasheet.pdf