TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T11B98HB-LC
MS27467T11B98HB-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T11B98HB-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN
Datasheet Download
MS27467T11B98HB-LC.pdf
Availability of MS27467T11B98HB-LC
QUANTITY
MS27467T11B98HB-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T11B98HB-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T11B98HB-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions6
Shell Size - Insert11-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T11B98HB-LC
Related LinksMS27467T1, MS27467T11B98HB-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T11B98HB-LC Details Description
Related parts for MS27467T11B98HB-LC
VARISTOR 856V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M18 5MM NPN NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
PROFINET NET INTERFACE MOD UART datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ULTRA FINE HAND PAD 7448 6X9" datasheet.pdf
LED LUXEON S SMD datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A 16DIP datasheet.pdf
RES 0.0 OHM 0.4W JUMP AXIAL datasheet.pdf