TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T11F99J-LC
MS27467T11F99J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T11F99J-LC
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 7POS SKT
Datasheet Download
MS27467T11F99J-LC.pdf
Availability of MS27467T11F99J-LC
QUANTITY
MS27467T11F99J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T11F99J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T11F99J-LC
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions7
Shell Size - Insert11-99
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T11F99J-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T11F99J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T11F99J-LC Details Description
Related parts for MS27467T11F99J-LC
IC MOSFET DRVR SGL HS 9A 8-DIP datasheet.pdf
RES 56 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNAP LATCH BLACK 0.142" - 0.228" datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 300MHZ 408TBGA datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRANS NPN 15V 0.3A TO-92 datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V SL RADIAL datasheet.pdf
RES 4.64 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf