Amphenol Aerospace Operations MS27467T13B35AA
MS27467T13B35AA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T13B35AA
Brief Description
CONN HSG PLUG 22POS STRGHT PIN
Datasheet Download
MS27467T13B35AA.pdf
Availability of MS27467T13B35AA
QUANTITY
MS27467T13B35AA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T13B35AA
Internal Part NumberEIS-MS27467T13B35AA
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T13B35AA
Related LinksMS27467, MS27467T13B35AA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T13B35AA Details Description
Related parts for MS27467T13B35AA
CONN HEADER .100 SINGL STR 22POS datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
ANALOG OUTPUT TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2493-004 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.720" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf