| Internal Part Number | EIS-MS27467T13B4SD | |
| Featured Product | MIL-DTL-38999 Series I, II | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series I | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Female Sockets | |
| Number of Positions | 4 | |
| Shell Size - Insert | 13-4 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Orientation | D | |
| Ingress Protection | Environment Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum, Olive Drab Cadmium Plated | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | Shielded | |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) | |
| Current Rating | 13A | |
| Voltage - Rated | 600VAC, 850VDC | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C | |