TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T13F4HB
MS27467T13F4HB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T13F4HB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T13F4HB.pdf
Availability of MS27467T13F4HB
QUANTITY
MS27467T13F4HB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T13F4HB
Internal Part NumberEIS-MS27467T13F4HB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions4
Shell Size - Insert13-4
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T13F4HB
Related LinksMS27467, MS27467T13F4HB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T13F4HB Details Description
Related parts for MS27467T13F4HB
FERRITE CHIP 1000 OHM 100MA 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 10MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL GOLD 38POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf