| Internal Part Number | EIS-MS27467T13F4PA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | MIL-DTL-38999 Series I, II | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Circular Connectors | |
| Series | Military, MIL-DTL-38999 Series I | |
| Packaging | Bulk | |
| Connector Type | Plug, Male Pins | |
| Number of Positions | 4 | |
| Shell Size - Insert | 13-4 | |
| Shell Size, MIL | - | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Termination | Crimp | |
| Fastening Type | Bayonet Lock | |
| Orientation | A | |
| Ingress Protection | Environment Resistant | |
| Shell Material, Finish | Aluminum, Nickel Plated, Electroless | |
| Contact Finish | Gold | |
| Features | Shielded | |
| Contact Finish Thickness | 50µin (1.27µm) | |
| Current Rating | 13A | |
| Voltage - Rated | 600VAC, 850VDC | |
| Operating Temperature | -65°C ~ 200°C | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | MS27467T13F4PA | |
| Related Links | MS27467, MS27467T13F4PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor | |
 | 232,BK | BOX ABS BLACK 4.38"L X 3.25"W | datasheet.pdf | |
 | 8506TV | FAN AXIAL 76X37MM 115VAC WIRE | datasheet.pdf | |