TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T13F98J-LC
MS27467T13F98J-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T13F98J-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS SKT
Datasheet Download
MS27467T13F98J-LC.pdf
Availability of MS27467T13F98J-LC
QUANTITY
MS27467T13F98J-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T13F98J-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T13F98J-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert13-98
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T13F98J-LC
Related LinksMS27467T, MS27467T13F98J-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T13F98J-LC Details Description
Related parts for MS27467T13F98J-LC
ULTRA-CINCH TIE datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 3MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC PCI SW 6LANE 6PORT 324-FCBGA datasheet.pdf
CONN RACK/PANEL 5POS 5A datasheet.pdf
PAC-MICR-RV24-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 2POS GOLD datasheet.pdf