Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B18BA
MS27467T15B18BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B18BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B18BA.pdf
Availability of MS27467T15B18BA
QUANTITY
MS27467T15B18BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B18BA
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B18BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B18BA
Related LinksMS27467, MS27467T15B18BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B18BA Details Description
Related parts for MS27467T15B18BA
MINIGRABBER/MINI BANANA 60" RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
RES 56K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .152M 9POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
SL 5.08/09/180B 3.2SN OR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 35A WPAK datasheet.pdf
Connector Socket 68 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf