Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B19SB
MS27467T15B19SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B19SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T15B19SB.pdf
Availability of MS27467T15B19SB
QUANTITY
MS27467T15B19SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B19SB
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B19SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B19SB
Related LinksMS27467, MS27467T15B19SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B19SB Details Description
Related parts for MS27467T15B19SB
IC ADC 12BIT W/S&H +SIGN 24CDIP datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DSP CONTROLLER 32BIT 225-BGA datasheet.pdf
CONN INTERFACE MODULE DSUB 37POS datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 4.3V SOT363 datasheet.pdf
22CIR MTA156 P/M EDG/CONN LF datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT LOW SOT23-6 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 36LGA datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.2NS 256BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 2W datasheet.pdf