Amphenol Aerospace Operations MS27467T15B35PA
MS27467T15B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 37POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T15B35PA.pdf
Availability of MS27467T15B35PA
QUANTITY
MS27467T15B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B35PA
Related LinksMS27467, MS27467T15B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15B35PA Details Description
Related parts for MS27467T15B35PA
IC REG LDO 1.5V 0.8A 6HSON datasheet.pdf
RACK AND PANEL PLUG 125POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED MT SR VERT 21MM 3MM 2LD datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC SMC datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144BGA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1.0 UF 10% 850VDC RAD datasheet.pdf