TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T15B5AC
MS27467T15B5AC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15B5AC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN
Datasheet Download
MS27467T15B5AC.pdf
Availability of MS27467T15B5AC
QUANTITY
MS27467T15B5AC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15B5AC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15B5AC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15B5AC
Related LinksMS27467, MS27467T15B5AC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T15B5AC Details Description
Related parts for MS27467T15B5AC
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220AC datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 16SO datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf