Souriau Connection Technology MS27467T15F19PAL
MS27467T15F19PAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15F19PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 19POS STRGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T15F19PAL.pdf
Availability of MS27467T15F19PAL
QUANTITY
MS27467T15F19PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15F19PAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T15F19PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15F19PAL
Related LinksMS27467T, MS27467T15F19PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T15F19PAL Details Description
Related parts for MS27467T15F19PAL
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Crystal 4.0000MHz 30ppm Series 100 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 18NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf