Amphenol Aerospace Operations MS27467T15F19SC
MS27467T15F19SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15F19SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T15F19SC.pdf
Availability of MS27467T15F19SC
QUANTITY
MS27467T15F19SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15F19SC
Internal Part NumberEIS-MS27467T15F19SC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15F19SC
Related LinksMS27467, MS27467T15F19SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T15F19SC Details Description
Related parts for MS27467T15F19SC
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 LOWPWR 8SOIC datasheet.pdf
LCD ALPHA/NUM DISPL 8X2 BLU WHT datasheet.pdf
CONN PLUG 40POS .8MM FH 6H GOLD datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 48V datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT TSOP datasheet.pdf
AUTO HARNESS CLIPS .51" datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 220W datasheet.pdf