Souriau Connection Technology MS27467T15F5PAL
MS27467T15F5PAL picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T15F5PAL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT PINS
Datasheet Download
MS27467T15F5PAL.pdf
Availability of MS27467T15F5PAL
QUANTITY
MS27467T15F5PAL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T15F5PAL
Internal Part NumberEIS-MS27467T15F5PAL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress Protection-
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T15F5PAL
Related LinksMS27467, MS27467T15F5PAL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27467T15F5PAL Details Description
Related parts for MS27467T15F5PAL
FIXED IND 5UH 15A 7 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 23.2OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
SWITCH SNAP MOM SPST-NC 10A QC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf