Amphenol Aerospace Operations MS27467T17B26SALC
MS27467T17B26SALC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17B26SALC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T17B26SALC.pdf
Availability of MS27467T17B26SALC
QUANTITY
MS27467T17B26SALC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17B26SALC
Internal Part NumberEIS-MS27467T17B26SALC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17B26SALC
Related LinksMS27467T, MS27467T17B26SALC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T17B26SALC Details Description
Related parts for MS27467T17B26SALC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 5W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23R-3 datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 4.9NS 100BGA datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V CH 0402 datasheet.pdf