Amphenol Aerospace Operations MS27467T17F55S
MS27467T17F55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T17F55S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T17F55S.pdf
Availability of MS27467T17F55S
QUANTITY
MS27467T17F55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T17F55S
Internal Part NumberEIS-MS27467T17F55S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T17F55S
Related LinksMS27467, MS27467T17F55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T17F55S Details Description
Related parts for MS27467T17F55S
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
ESD HANDLER 6X4-3/4X1 datasheet.pdf
IC 3.3V PLL CLOCK DVR 24TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 40A SYNC LGA datasheet.pdf
GUIDE MODULE datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf