Amphenol Aerospace Operations MS27467T19A32S
MS27467T19A32S picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19A32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS27467T19A32S.pdf
Availability of MS27467T19A32S
QUANTITY
MS27467T19A32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19A32S
Internal Part NumberEIS-MS27467T19A32S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19A32S
Related LinksMS27467, MS27467T19A32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19A32S Details Description
Related parts for MS27467T19A32S
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 10% 2312 datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 79 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 120TQFP datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BLOWER 50X15MM 12VDC datasheet.pdf