ITT Cannon, LLC MS27467T19B32SL/C
MS27467T19B32SL/C picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19B32SL/C
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT SCKT
Datasheet Download
MS27467T19B32SL/C.pdf
Availability of MS27467T19B32SL/C
QUANTITY
MS27467T19B32SL/C Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19B32SL/C
Internal Part NumberEIS-MS27467T19B32SL/C
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I, KJL
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19B32SL/C
Related LinksMS27467T, MS27467T19B32SL/C Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS27467T19B32SL/C Details Description
Related parts for MS27467T19B32SL/C
RES SMD 2.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/5W 1005 datasheet.pdf
IC TXRX RS485 FAULT-PROT 8SOIC datasheet.pdf
Connector Socket 53 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf