TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T19F11PA-LC
MS27467T19F11PA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19F11PA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN
Datasheet Download
MS27467T19F11PA-LC.pdf
Availability of MS27467T19F11PA-LC
QUANTITY
MS27467T19F11PA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19F11PA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T19F11PA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Male Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19F11PA-LC
Related LinksMS27467T1, MS27467T19F11PA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T19F11PA-LC Details Description
Related parts for MS27467T19F11PA-LC
IC EEPROM 64KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.78 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 167A 1400V PWSE2 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.01A 35V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf