Amphenol Aerospace Operations MS27467T19F11PA
MS27467T19F11PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19F11PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T19F11PA.pdf
Availability of MS27467T19F11PA
QUANTITY
MS27467T19F11PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19F11PA
Internal Part NumberEIS-MS27467T19F11PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19F11PA
Related LinksMS27467, MS27467T19F11PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19F11PA Details Description
Related parts for MS27467T19F11PA
TOOL KIT INSERTION SIZE 12,16,20 datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FAN CORD 180DEG 36" datasheet.pdf
CARRYING CASE KIT FOR SOFTWARE datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
BLZP 5.08/22/270LH SN OR BX datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO N PLUG datasheet.pdf
250 TB SPR CLA 90D B datasheet.pdf
CAP CER 2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf