Amphenol Aerospace Operations MS27467T19F32PB
MS27467T19F32PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19F32PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T19F32PB.pdf
Availability of MS27467T19F32PB
QUANTITY
MS27467T19F32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19F32PB
Internal Part NumberEIS-MS27467T19F32PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19F32PB
Related LinksMS27467, MS27467T19F32PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19F32PB Details Description
Related parts for MS27467T19F32PB
RES 3.6 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
RES 8.25 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 384 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 41MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 25V 2711 datasheet.pdf
RES 6.04M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf