Amphenol Aerospace Operations MS27467T19F32PB
MS27467T19F32PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T19F32PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T19F32PB.pdf
Availability of MS27467T19F32PB
QUANTITY
MS27467T19F32PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T19F32PB
Internal Part NumberEIS-MS27467T19F32PB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T19F32PB
Related LinksMS27467, MS27467T19F32PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T19F32PB Details Description
Related parts for MS27467T19F32PB
CONN EDGECARD 34POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC DEMUX 1:2 3ST OUTPUT 6UDFN datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 38-75V 350MA datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
COVE RACEWAY PWR RATE MULTI-CHAN datasheet.pdf
DIP SWITCH datasheet.pdf
SHIELD TERMINATOR datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.6A SYNC 8MSOP datasheet.pdf