TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B11JC
MS27467T21B11JC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B11JC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
MS27467T21B11JC.pdf
Availability of MS27467T21B11JC
QUANTITY
MS27467T21B11JC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B11JC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B11JC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C