Amphenol Aerospace Operations MS27467T21B11PB
MS27467T21B11PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B11PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS27467T21B11PB.pdf
Availability of MS27467T21B11PB
QUANTITY
MS27467T21B11PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B11PB
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B11PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B11PB
Related LinksMS27467, MS27467T21B11PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27467T21B11PB Details Description
Related parts for MS27467T21B11PB
CONN RECEPTACLE 4POS .093 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 8.2K OHM 10SIP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 30POS .100 GOLD datasheet.pdf
IC PWR AMP RF 26V 15W TO272-16GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN IDC 17POS 2.54MM 26AWG GOLD datasheet.pdf
RES 97.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 4A SYNC datasheet.pdf