TE Connectivity Deutsch Connectors MS27467T21B11SA-LC
MS27467T21B11SA-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS27467T21B11SA-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT
Datasheet Download
MS27467T21B11SA-LC.pdf
Availability of MS27467T21B11SA-LC
QUANTITY
MS27467T21B11SA-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27467T21B11SA-LC
Internal Part NumberEIS-MS27467T21B11SA-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-38999 Series I, DJT
PackagingBulk
Connector TypePlug for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert21-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size12
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27467T21B11SA-LC
Related LinksMS27467T2, MS27467T21B11SA-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS27467T21B11SA-LC Details Description
Related parts for MS27467T21B11SA-LC
LED 1" DOME BLUE 230 VAC C1D2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SERCOS III BUS COUPLER 8 INPUTS datasheet.pdf
RES SMD 2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 200V SCREW datasheet.pdf